FREE SHIPPING on your purchases of 750 TL or more
You have no items in your shopping cart.
Close

Spices

Sort by
Display per page

Bağdat Baharat Pul Biber 40 gr

Yemekleri, Çorbaları acı severler için birebir güzellikte ve lezzette olan bu ürün, sizler için tam mevsiminde harman edilmiş ve sizlere sunulmuştur.
€0.54

Bağdat Baharat Karabiber 40 gr

Bağdat Baharat Karabiber, küçük karabiber tanelerinden elde edilmiş ve sizlere sunulmuş mükemmel toz karabiber lezzetini sofralarınıza getiriyor.
€0.80

Bağdat Baharat Kuş Üzümü 40 gr

Bağdat Baharat kuş üzümü, genellikle süs için yemeklerde kullanılan ve bulunduğu yemeğe eşsiz lezzetler veren %100 doğal baharat çeşididir.
€0.38

Bağdat Baharat Hindistan Cevizi 33 gr

Bulunduğu yemeğin veya pastanın daha güzel durmasını sağlayan ve lezzetini ikiye katlayan Bağdat Baharat Hindistan cevizi, her türlü testlerden geçerek soflarımızla buluşmuştur.
€0.49

Bağdat Baharat Kimyon 40 gr

Bulunduğu her yemeğin lezzetini arttıran ve sizler için tam mevsiminde harman edilen, Bağdat kimyon Türk mutfaklarında yerini almıştır.
€0.63

Bağdat Baharat Kuru Nane Poşet 30 gr

Her yemeğe uyum sağlayan eşsiz lezzeti sayesinde, yemeklere verdiği eşsiz lezzetleri ile her türlü besinlerde çokça kullanılan baharat çeşididir.
€0.39

Bağdat Baharat Limon Tuzu 60 gr

Bağdat Baharat Limon Tuzu, yemeklerde, salatalarda, turşu, zeytin ve reçellerde tat verici olarak kullanılır.
€0.65

Bağdat Baharat Kekik Poşet 25 gr

Bağdat kekik, bütün yemeklere ekstra lezzetler vermek için tercih edilen ve çok sevilen baharlardandır. Tam mevsiminde sizler için özenle toplanıp harman edildikten sonra Türk mutfaklarına harika lezzetler katmak için girmiştir.
€0.42

Bağdat Baharat Tarçın 45 gr

Tarçın, mutfakta özellikle unlu ve şekerli ürünlerde, baharat karışımlarında kullanılan ve tam mevsiminde harmanlanıp sağlıklı bir şekilde mutfaklarınızda buluşan baharat çeşididir.
€0.80

Bağdat Baharat Zencefil Poşet 60 gr

Bağdat Baharat Zencefil, sizler için özenle harmanlanıp mutfaklarımızda buluşuyor. Enfes lezzeti ile herkesi büyüleyen kıvama sahiptir.
€0.72

Bağdat Baharat Zerdeçal Poşet 70 gr

Özenle seçilmiş zerdeçal taneleri kendine has yoğun tat ve aromasını koruyacak şekilde işlenerek tüm doğallığıyla Türk mutfaklarına sunulur.
€0.63

Bağdat Baharat Çörek Otu 40 gr

Özenle toplanıp sizler için her türlü testten geçerek Türk mutfaklarında yer edinen Çörek otu, yemeklere verdiği lezzeti ile sizleri büyüler.
€0.41

Bağdat Baharat Susam 40 gr

Birçok süslemede kullanılan ve lezzeti ile herkesi büyüleyen Bağdat susam, her türlü testten geçtikten sonra Türk mutfaklarıyla buluşuyor.
€0.45

Bağdat Baharat Tatlı Kırmızı Toz Biber 40 gr

Adında söylendiği gibi tatlı kırmızı toz biber, yemeklerinizin lezzetini değiştirir ve yeme isteğinizi arttırır.
€0.54

Bağdat Baharat Kekik Ekonomik Boy 60 gr

Bağdat kekik, bütün yemeklere ekstra lezzetler vermek için tercih edilir. Tam mevsiminde sizler için özenle toplanıp harman ediltikten Türk mutfaklarına girmiştir.
€0.96

Baharat Çeşitleri

Yemekleri tatlandıran ve onlara renk katan önemli unsurlardan olan baharatlar tüm dünyada olduğu gibi geleneksel Türk mutfağında da sıklıkla kullanılmaktadır. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en sağlıklı gıda ürünleri arasında yerini alır. Yıllar boyu süregelen geçmişi ile baharat, Türk yemek kültürünün merkezinde yer alır. Yemeklerin vazgeçilmezi baharatlar, farklı damak zevklerine hitap edecek çeşitliliktedir. Yemeği tatlandırmak için başvurulan ve yokluğunda eksikliği hissedilen önemli gıdalar arasındadır. Yemekler, tatlılar, turşular, reçeller başta olmak üzere daha pek çok alanda çeşni ya da ana malzeme olarak kullanılır. Uygun yemeklerde doğru oranlar ile kullanabildiğinizde istenilen lezzetin özüne ulaşmanızı ve test etmenizi sağlar. Yemeklere renk ve kokularının yanı sıra aromalarını katarak çeşni görevi görür.

Dünya üzerinde neredeyse 1000’e varan baharat çeşidi vardır. Aromatik güce sahip bu bitkiler nesillerdir kuşaktan kuşağa aktarılır ve zengin mutfak kültürünün altyapısını oluşturur Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın olarak adlandırılan baharatlar en sık kullanılanlar olsa da tüm baharat çeşitlerinden sadece birkaçıdır. Çok eski zamanlardan beri kullanıldığı bilinen baharatlar, çeşitli ilaçların ve merhemlerin yapımında da kullanılır. Çok kullanışlı olan bu ürünleri evde bulundurmakta yarar vardır. Eczacılıkta kullanılan baharatlar eskiden beri çok değerli sayılmaktaydı. Bugün de pek çok baharatı çay ve diğer içeceklere katarak soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük gibi rahatsızlıkların gibi yaygın görülen rahatsızlıkları daha kolay atlatmamıza yardımcı olması için tüketmekteyiz. Baharatların en avantajlı özelliklerinden birisi de uzun süre bozulmadan dayanmasıdır. Doğru koşullarda saklanmadıkları takdirde aromalarını ve kokularını kaybeden baharatlar, yemeklere acımsı çor bir tat katarlar. Baharatların ilk 3 ay karanlık ve nemsiz bir ortamda, sonra 3 ay daha saklanmaları gerekiyorsa buzdolabında tutulması gerekir. Hiçbir zaman 6 ayı geçmemesi gerekir. Her baharat türünün kendine özgü faydaları vardır.

Baharat Markaları ve Baharat Fiyatları

Farklı çeşniler yemeklerinize yeni tatlar ekleyebilirsiniz. Yemek yapımında sık başvurulan malzemelerden biri olan baharatlar damak tadınıza hitap eden en sağlıklı gıda ürünleri arasındadır. Toz olarak satılan baharatlar, renklerine göre ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Yemeğin tüm tadını ve dokusunu belirleyebilecek kadar etkili lezzete sahiptir. Bini aşkın baharat çeşidi toz, tane ve kurutulmuş olarak hazırlanır ve paketlenerek bakkal ve market raflarındaki yerini alır. Toz, kurutulmuş ve tane olarak üç adet farklı biçimde hazırlanabilen baharatlar üretildikleri bitkinin adıyla bilinirler.

Baharatlar fiziksel yapısı, tadı, rengi ya da kullanım amacı gibi farklı alanlara göre çeşitli kategorilere ayrılır. Kırmızı baharatlar, safran ve kırmızıbiber türevlerinden elde edilen türler arasında yer alır. İlk olarak Hindistan'da ortaya çıktığı bilinen baharat tarihin en eski gıda ürünlerinden biridir. Kimyon, toz tarçın ve yenibahar ise kahverengi baharatlar arasında en çok tüketilen ürünler olarak bilinir. İnsanlık tarihinin en önemli ticaret mallarından biri haline gelen baharat çeşitleri uğruna savaşlar ve coğrafi keşifler yapılan bir ürün olarak çok özel bir yere sahiptir. Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb yolculuğuna Hindistan'a ulaşmak ve baharat ticareti için yeni bir rota bulmak amacıyla çıkmıştır. Tarçın, mahlep, muskat ve karanfil gibi baharatlar geçen yüzyıla kadar sadece en zenginlerin sofrasında bulunabilen çok değerli yiyeceklerdi. Kimyon, kişniş ve kakule gibi baharatlar birbirlerini tamamlayıcı özelliktedir Karışık baharat, çörek otu, kuş üzümü ve çam fıstığı gibi ürünler Anadolu kültürüne has baharatlar arasında yer alır Günümüzde büyük çiftliklerde üretilen bitkilerin büyük fabrikalarda işlenmesi sayesinde hemen her baharatı bulmak mümkün olmuştur. Siz de ToptanTR'den çok uygun fiyatlarla en çok satan baharat markalarının en sevilen ürünlerini satın alabilirsiniz.

Baharatlar Hangi Yemekte Kullanılır?

Yemeklerinizde farklılık yaratmak istiyorsanız, birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini sofralarınızda tercih ederek bunu sağlayabilirsiniz. Yemeğin tüm tadını ve dokusunu belirleyen önemli bir ayrıntıdır. Yedi baharat çeşidi Türk mutfağında en çok kullanılanlar olarak öne çıkar. Eski çağlardan bu yana İpek Yolu üstündeki önemli ticaret merkezleri arasında yer alan İstanbul'un başkenti olduğu Osmanlı mutfağında çok çeşitli baharatlar kullanılırdı. Farklı çeşniler yemeklerinize yeni tatlar eklemek için güzel bir fırsattır. Tarihi Mısır Çarşısı ile baharat alışverişinin önemli bir merkezi olmayı sürdürmektedir. Yemeklere kattığı acı lezzet ile bilinen pul biber, Doğu ve Güneydoğu Anadolu mutfağında önemli bir yer tutar. Sumak kokuyu azalttığı için genellikle soğan salatalarında tercih edilir. kırmızı biber metabolizma hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur. Bunlar, acı tatlara sahiptir ve genellikle yemeklerde kullanılırlar. Pul biber, ciddi bir C vitamini deposudur. Güçlü bir antioksidan olduğu bilinen zerdeçal, geleneksel bir tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Bunlara ek olarak doğanın kaynağından gelen baharatların şifa desteği olduğu da bilinir. Tarçın baharatı, şeker dengeleyici özelliği ile gözde olsa da kullanım ihtiyacına göre kullanabilirsiniz İsot ağza ilk alındığında kendisine haz lezzet veren, acısını ise daha sonra hissettiren, Urfa yöresine has fakat her yerde sevilerek tüketilen bir baharat çeşididir. Yeşil baharatlar ise nane ve kekik benzeri bitkilerden elde edilir. Baharat markalarının hem tane hem de toz olarak sattığı ürünlerden olan karabiber et ve balık yemeklerinde, pilavlarda, çorbalarda ve daha pek çok yemekte yaygın olarak kullanılır. Spazm giderici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. Zencefil de içeriğinde faydalı besin kaynakları olan mineral, karbonhidrat, protein, C vitamini, demir bulunduran ve sık tüketilen bir çeşnidir. Kekik, ülkemizde kimyondan sonra en sık yetişen baharatlar arasında yer alır. Toz ve yaprak şeklinde bulunabildiği gibi bütün halde kurutulmuş ya da taze olarak tercih edilebilir ve her biçimiyle farklı lezzetler sunar. Çay olarak demlenip içilebilen kekik otu, rahatlatıcı etkisi sayesinde stresi azaltır. Zerdeçal, köri ve zencefil ülkemizde en çok tanınan baharat türleri arasında yer alır. Tarçın baharatı, şeker dengeleyici özelliği ile gözde olsa da kullanım ihtiyacına göre kullanabilirsiniz. Türk mutfağının en çok kullanılan bir diğer baharatı olan kimyon et yemeklerinde, ciğer ve köftede ve daha pek çok yiyecekte keskin bir lezzet verici olarak kullanılır. Pek çok açıdan hiçbir baharata benzemeyen özelliklere sahip köri tavuk, et, pilav, makarna ya da sos yapımında sıklıkla kullanılan bir güneydoğu Asya lezzetidir. Bağdat baharat çeşitleri arasında en çok satan ürünleri en uygun fiyatlarla bulabileceğiniz gibi Tuzot karışık çeşni çeşitlerini de ToptanTR'den en ucuz fiyatlarla satın alabilirsiniz. Dilerseniz küçük boyutlarda olan seçeneklerden 100 gr ya da 40 gr’lık paketleri koli olarak sipariş verebilirsiniz. Baharatlar ısı, nem ve güneşten uzak bir ortamda saklandıklarında daha uzun süre dayanırlar. Hava ile temaslarının minimum olması bozulmalarını önler. En ideal koşullarda saklanmayan baharatlar, bozulmasalar bile tat ve kokularını kaybedebilirler.

First you want to hear
We request permission to inform you about the landscape from our latest brands and campaigns!

Free shipping on purchases over kargo 750 TL