FREE SHIPPING on your purchases of 750 TL or more
You have no items in your shopping cart.
Close

Salt

Sort by
Display per page

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu 750 g

Türkiyenin en çok tercih edilen tuzu Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu mutfakların ve yemeklerimizin vazgeçilmezidir yemeklere eşsiz tatlar verir
€0.31 €0.33

Safir Rafine Sofra Tuzu Tuzluklu 125 gr

Safir Rafine Sofra Tuzu yemeklerinize ekstra lezzet verir
€0.35

Safir Rafine Sofra Tuzu Tuzluklu 250 gr

Safir Rafine Sofra Tuzu yemeklerinize ekstra lezzet verir
€0.42

D&G Himalaya Tuzu 400 g + PVC Değirmen

With its natural pink color and unprocessed, natural crystals, D&G Himalayan Salt adds healthy flavor to your table.
€1.10

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu 1500 g

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu, sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir neredeyse her yemeklerde bulunan iyotlu sofra tuzu Billur kalitesiyle buluşun.
€0.65

Billur Sofrada Öğütme Deniz Tuzu 500 g

Billur Sofrada Öğütme Deniz Tuzu, Ege Denizi'nden çıkarılan saf tuz taneleridir.
€0.95

D&G Kaya Tuzu 400 g + PVC Değirmen

Your meals are healthier and more delicious with D&G Rock Salt that comes with its easy and practical mill.
€1.10

Safir Doğal Kaya Tuzu 120 gr Değirmen

İnsanda bulunan 92 element ve mineralden 84 tanesini doğal olarak içeren Safir Kaya Tuzu ile siz de doğal ve sağlıklı beslenin.
€0.94

Safir İri Salamura Tuz 3000 gr

Safir İri Salamura Tuz ile konserve salça ve turşularınızı, zeytinlerinizi ve peynirlerinizi lezzetli ve doğal şekilde hazırlayabilirsiniz.
€0.61

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu 500 g Plastik Tuzluk

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu ile yemeklerinize istediğiniz tatları verebilirsiniz.
€0.42

Safir Himalaya Tuzu 200 gr Değirmen

Doğal pembe rengini çıkarıldığı kayalardan alan Safir Himalaya Tuzu ısıl işlem görmediğinden besin değirini yitirmez, kimyasal yapısı bozulmaz.
€3.47

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu 125 g

Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan ve nerdeyse her yemekte bulunan tuzların kaliteli olması çok önemli.Billur tuz tam size göre.
€0.21

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu 250 g Karton Şişe

Billur Rafine İyotlu Sofra Tuzu ile yemeklerinize eşsiz lezzetler katabilirsiniz.
€0.35

Billur Salamura Tuz 3 kg

Billur Salamura Tuz Deniz tuzundan üretilerek yemeklere daha güzel tat verir
€0.53
OUT OF STOCK

Safir Rafine Sofra Tuzu 3000 gr

Doğal ve Safir Rafine Sofra Tuzu ile yemeklerinizi tatlandırın.
OUT OF STOCK

Safir Himalaya Tuzu 500 gr

Kullanacağınız zaman değirmende öğüterek en taze ve saf haliyle, sağlıklı tuz tüketebileceğiniz Safir Öğütmelik Himalaya Tuzu insanda bulunan 92 element ve mineralden 84 tanesini içerir.
OUT OF STOCK

Safir Doğal Kaya Tuzu 500 gr

Kullanacağınız zaman değirmende öğüterek en taze ve saf haliyle, sağlıklı tuz tüketebileceğiniz Safir Kaya Tuzu yüksek sıcaklıklada işlem görmediğinden içerdiği besinleri ve mineralleri kaybetmemiş, besleyici bir tuzdur.

Sofra Tuzu ve Toptan Tuz Fiyatları

En sık tüketilen ve tarih boyunca en çok değer verilen baharatların başında gelen tuz, yemeklere tat vermesi amacıyla kullanılır. Vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan minerali almasına katkıda bulunan tuz, içerdiği klorür ve sodyum sayesinde iyon dengesini sağlar ve pek çok yaşamsal fonksiyonun devamlılığını sağlar. Bu yüzden günlük belirli bir oranda tuz tüketmenin vücut için faydaları bulunur. Gıda sektörünün yanı sıra pek çok farklı kimya sektöründe de tuz kullanılmaktadır. Ayrıca yenilen tuzun dışında bulaşık makinesi tuzu gibi farklı tuzlar da üretilmektedir.

Sofralardaki adıyla tuz olarak da bilinen sodyum klorür dünyada en yaygın olarak kullanılan ve tüketilen minerallerin başında gelir. Gıdalardan yol çalışmalarına, su arıtma işlemlerinden kimya sanayisine birçok kullanım alanı bulunan tuz, tarih boyunca ve bugün de ticari değeri yüksek bir ürün olmuştur.

Klor (Cl) ve sodyum (Na) elementlerinin belirli oranlarda birleşmesi sonucunda meydana gelen tuz eski çağlardan beri özellikle gıda ürünleri ve besinler başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılır. Tuz sadece saf halinde bulunduğunda renksiz bir görüntüye sahiptir, rafine edildiğinde ve kristalleştirildiğinde ise bildiğimiz beyaz rengini alır. Yemeklere tat vermesinin yanı sıra yemeklerin bozulmasını geciktirme niteliğine de sahip olan tuz bu sayede yiyeceklerin korunmasında ve saklanmasında kullanılır. Buzdolabının olmadığı eski çağlarda özellikle et ve balık besinleri tuza batırlarak saklanırdı. Günümüzde de tuzlanmış et ve tuzlanmış balık tüketilmektedir. Ayrıca birçok yemek tuzla kaplanıp fırına verilir. Böylece piştiğinde çok daha lezzetli bir hale gelir.

Sofra tuzu, en bilinen ve yaygın kullanılan tuz çeşitleri arasında ilk sıradadır. Deniz tuzu, kaya tuzu, iyotlu tuz ve iyotsuz tuz farklı sofra tuzu çeşitlerindendir. Deniz tuzu denizden çıkarıldıktan sonra herhangi bir fabrikasyon işlemi görmeden tamamen doğal yollarla ayrıştırılır ve bizlere ulaşır. Pembe tuz da denilen Himalaya tuzu gibi belli yörelere ait tuz çeşitleri de bulunmaktadır. Göl tuzu ise gölden buharlaştırma yöntemi sonucunda ortaya çıkar. Ağır metal ve kimyasal maddeler barındırmadığı için oldukça doğal bir tuz çeşididir. Özellikle sofralarda ve konserve gıdalarda kullandığımız kaya tuzu içerisindeki seksen dört element ile vücudumuz için gerekli olan mineralleri tek başına karşılayabilmektedir. Turşu yapımı başta olmak üzere farklı amaçlarla kullanılan salamura tuzu çözülmesini kolay hale getiren ince granüllere sahiptir.

Tuz Markaları ve Tuz Fiyatları

Tuz 750 gr, 1 kg, 25 kg gibi farklı gramajlarda satılabilir. En ucuz toptan tuz fiyatlarını sunan ToptanTR'den Billur sofra tuzu, Saygın tuz çeşitleri, Safit kaya tuzu ve sofra tuzu gibi en çok satan tuz markalarını satın alabilirsiniz. Farklı tuz markaları değişik tuz çeşitleri üretirler. Tuz fiyatı tuzun çeşidine ve miktarına göre değişmektedir. Billur 750 gr sofra tuzuSafir kaya tuzuSaygın Himalaya tuzu gibi çok satan tuz çeşitlerini en uygun fiyatlarla ToptanTR'den alabilirsiniz.

Çeşitlerine, gramajlarına ve kullanım alanlarına göre tuz fiyatları değişmektedir. Restoranlar ya da yemek üretimi yapan firmalar tarafıdan en çok kullanılanı sofra tuzu, tek porsiyonluk 1,5 gramlık stick tuz paketleri halinde 50, 100, 200’lü paketlerde satılmaktadır. 250 gram, 500 gram, 750 gram, 1000 gram, 2500 gram, 5000 gram ve 10000 gram gibi farklı miktarlar içeren paketler ile istediğiniz miktarda tuz satın alabilirsiniz.

Tuzun Faydaları

Vücuttaki tuz miktarının az olması kronik hastalıklara neden olabilir. Kalp rahatsızlığı olan ve tansiyonu düşük olan bir kişinin tuz tüketmesi gerekir. Fakat yüksek tansiyonu olan kişilerin ise tuz tüketirken dikkali olması, hatta gerekiyorsa hiç tuz tüketmemesi gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendiren tuz, özellikle solunum yolu hastalarına neden olan zararlı bakteri sayısını azaltabilir. Ayrıca tuz sinüs kanalını açar ve bronş tıkanıklığını giderir. Diyabet hastaları kandaki şekerden dolayı artan insülin değerlerini düşürmek için tuz tüketebilir. Sindirim zorluğu çekiliyorsa, tükürük bezlerinin salgısını artıran tuz tüketimi sayesinde besinlerin ağızda daha iyi sindirilmesi sağlanabilir. Tuz ayrıca zararlı bakterileri azaltarak tükürüğün saf asidini korur ve besinlerden bulaşabilecek bakterilere karşı da korumayı artırır. Tuz eksikliği aşırı balgam üretimine neden olur. Bu da uyurken salya akıntısına sebebiyet verir. Yatmadan önce tuzlu su tüketmek serotinin hormonunu dengeleyerek stres gibi ruhsal durumların yaşanma oranını azaltır. Ayrıca uyku problemi yaşayan kişilerinde yatmadan içmesi uykuyu düzenler. Egzama göz hastalıkları, saç dökülmesi, aşırı terleme gibi kemik hastalıkları doğal tedavi yöntemlerinde kullanılır. Kalsiyum içerdiği için tuz, kemiklerin güçlenmesinde en etkili besinlerden biridir. Deniz tuzundan banyo suyuna eklediğinizde cildinizdeki tüm gözenekleri açarak kir birikmesini engeller. Aynı zamanda bazı cilt hastalıklarını da önler. Saç köklerini güçlendirir. Kaya tuzu özellikle kemik erimesi gibi hastalıkları önlemede fayda sağlar.

Deniz Tuzu Fiyatları

Türkiye'de deniz tuzu sadece İzmir Çamaltı Tuzlası ve Balıkesir Ayvalık Tuzlası’nda üretilir. Ege Denizi’nin saf ve berrak deniz suyundan elde edilen deniz tuzu, deniz suyu doğal şekilde kurutularak elde edilir. Deniz tuzu alsiyum, Potasyum, Magnezyum, Sodyum, Brom ve İyot başta olmak üzere toplam 84 farklı mineral bulundurur. Vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan deniz tuzu hücre yenilenmesinde ve kana oksijen geçişinin sağlanmasında etkilidir. Erken yaşlanmayı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Besinlerdeki yararlı maddelerin vücuda alınmasını kolaylaştırır. Rafine tuz, deniz suyundan elde edilen ham tuzun su içinde tamamen eritildikten sonra yabancı maddelerden arındırılarak saf halde kristallendirilmesi ile elde edilir. Elde edilen tuzlu sudan yüksek sıcaklık ve vakum altında tuz kristalleri tekrar oluşturulur.

İyotlu Tuz

İnsan vücudunda çok az miktarda bulunan ancak yaşamsal önem taşıyan iyot vücutta depolanmaz, bu sebeple düzenli olarak besin yoluyla alınması gerekir. Deniz ürünleri tüketerek yeterli miktarda iyot almak zor olduğundan hemen her yemeğe konulan tuza iyot eklenmektedir. 1994 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ve Unicef'in işbirliğinde, "İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı" dahilinde sofralık tuzlar iyot açısından zenginleştirilmektedir. Sıcak nodulü veya iç guatrı olanların iyot takviyesi yapmaması gerektiğinden iyotsuz tuz da üretilmektedir.

 

Filter By:

Clear All
Min: €0.00 Max: €4.00
0 4
First you want to hear
We request permission to inform you about the landscape from our latest brands and campaigns!

Free shipping on purchases over kargo 750 TL